Blog


Jak osiągnąć sukces - poznaj 4 sekrety

Czytany 57216 razy

26/01/2015

Czy sekrety ludzi sukcesu są tak tajne?

Wszyscy kochamy sekrety. W rzeczywistości im są bardziej soczyste, tym lepiej. Dlaczego? Dlatego, że tak naprawdę wszyscy lubimy być wtajemniczeni. Kochamy poczucie ekskluzywności, wiedząc, że wiemy coś, co jest tylko nasze i nikogo innego.

 

Ale w biznesie, sekrety dotyczące osiągnięcia sukcesu są czymś więcej niż tylko atakiem na nasze ego. Według Jasona Cohena – amerykańskiego przedsiębiorcy, kochamy mieć przewagę, a najbardziej kochamy „nieuczciwą przewagę”. Założyciel i prezes BNI - dr Ivan Misnera, największej na świecie organizacji sieci biznesowych mającej ponad 6,5 miliard dolarów przychodów, zadał istotne pytanie: "Czy chcesz poznać tajemnicę sukcesu?" Co jest tą tajemnicą? Cóż, nie jest to tylko jedna tajemnica. Ale pomyśl o tym, że w osiąganiu sukcesu nie tyle liczy się uczenie się czegoś nowego, ale wprowadzanie w życie tego, co już znamy.

Oto cztery nie tak tajne sekrety ludzi sukcesu:

1. Wizja sukcesu

Według Warren’a Bennis’a autora książki „Leaders: the Strategies for Taking Charge” przywództwo jest "zdolnością do przekształcania wizji w rzeczywistość." Oznacza to, że sukces zaczyna się od odpowiedzi na podstawowe pytanie: Co tak naprawdę chcę robić w życiu? Czego chcę? Zanim odpowiesz na to pytanie, pomyśl o tym, że Twoja misja, wartości, tożsamość i Twoje cele nie mają znaczenia, ponieważ „Róża pod każdą inną nazwą pachniałaby tak samo słodko". Zdaniem Bennis’a lider ma jasny pogląd na to, co chce zrobić, w życiu zawodowym i osobistym oraz siłę do przetrwania w obliczu niepowodzeń, a nawet klęski. Kluczowym elementem w osiągnięciu sukcesu jest posiadanie konkretnej wizji i zapisanie jej, jak to robią najbogatsi ludzie na świecie. Wśród dwóch najbardziej istotnych statystycznie czynników, które wyróżniają najbogatszych ludzi niezależnie od wszystkich innych jest to, że 81 procent z nich prowadzi listę rzeczy do zrobienia, a 80 procent skupia się na realizacji określonego celu.

2. Uczciwość

Ludzie sukcesu mówią prawdę. Oczywiście to jest tak oczywiste, że można pomyśleć, że nawet nie trzeba o tym wspominać. Jednak żyjemy w świecie, w którym kładzie się ogromny nacisk, aby dobrze wyglądać, osiągać ponadprzeciętne wyniki, zwiększać zyski i wygrywać za wszelką cenę, który stale rośnie, a uczciwość staje się rzadkością, A jednak, uczciwość popłaca. Według badań Robert B. Cialdini „Yes! 50 Scientifically Proven Ways to Be Persuasive” firmy, które wyjaśniały swoje porażki w rocznych sprawozdaniach finansowych wskazując na czynniki wewnętrzne i kontrolowane przez siebie miały rok później wyższe ceny akcji, niż te, które wskazały na czynniki zewnętrzne i niekontrolowane przez firmę. Innymi słowy, biorąc odpowiedzialność za swoje błędy i przyznając się do tego, że się pomylili – postąpili nie tylko mądrze, ale i sprytnie finansowo. A co jest prawdą dla firm jest tak samo ważne dla nas. Jak napisał Bennis, "Liderzy nigdy nie kłamią i nie ukrywają tego, co naprawdę robią”.

3. Wdzięczność za sukces

Bez wdzięczności nie jesteśmy całkowicie świadomi wszystkich dobrych rzeczy, które nam się przytrafiają w życiu – i w wyniku braku wdzięczności prawdopodobnie z naszej perspektywy przytrafiają się nam złe rzeczy. Mamy wtedy zdecydowanie mniej motywacji do robienia pozytywnych rzeczy, jeśli nie jesteśmy wdzięczni, z te, które już mamy. Mamy tendencję do myślenia o wdzięczności jako spontanicznej emocji, czegoś, co właśnie dzieje się z nami w chwilach triumfu i sukcesu. W rzeczywistości jednak, wdzięczność jest czymś, co powinnyśmy rozwijać. Wdzięczność jest czymś co powinniśmy wybierać świadomie i z premedytacją oraz samemu podejmować decyzję o tym, aby jej doświadczyć. W jaki sposób? Poprzez aktywne poszukiwanie powodów do wdzięczności i po prostu mówiąc "Dziękuję". Gdy szukamy powodów do wdzięczności, skupiamy się na celu – i znajdujemy je. Na dodatek, kiedy skupiamy się na tych powodach, pielęgnujemy wdzięczność nie tylko w nas samych, ale w naszych związkach i otoczeniu.

4. Adaptacja

Sukces to nie tylko uniknięcie porażki, ale o uczenie się na własnych błędach i niepowodzeniach, które jest niezaprzeczalnie wielką mądrością. Jak powiedział Thomas Edison „Nie poniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10.000 błędnych rozwiązań”. Zdaniem Eric’a Ries’a najważniejsza jest „walidacja efektów uczenia się”. Walidacja uczenia się nie jest realizacją zadania po fakcie czy dobrze wymyśloną historią jak ukryć porażkę, lecz jest główną istota problemu, który polega na tym, że myślimy o pomyślnym wykonaniu planu, który prowadzi donikąd. Według niego wszystko sprowadza się do jednej umiejętności „zdolności do przystosowania”. Tym co odróżnia historie sukcesu od porażki jest to, że przedsiębiorcy którzy odnoszą sukces przewidują i odkrywają, które części swoich planów opracowali znakomicie i które z nich były błędne, a następnie dostosowują swoją strategię. Wszystko to oznacza, że ​​zamiast ukrywać się przed porażką, ludzie sukcesu, przewidują i wcielają w życie wszystkie swoje niepowodzenia.

 

Jak zostało powiedziane na początku artykułu „Wszyscy kochają sekrety”. Ale prawda jest taka, że jeśli chodzi o sukces to nie ma żadnych sekretów. Dlatego wybierz jeden z tych czterech sekretów i od dzisiaj zacznij wcielać go w życie. Powodzenia!


Źródło: Aaron Orendorff "4 Secrets of Insanely Successful People"

 

 

6 komentarzy

 • Link do komentarza Kaśka środa, 20 czerwiec 2018 12:30 napisane przez Kaśka

  Dla mnie największym sukcesem był awans w pracy na wymarzone stanowisko. Nie było to łatwe i sporo musiałam się napracować, ale teraz jestem z siebie mega dumna!!!!

 • Link do komentarza Qafp poniedziałek, 14 sierpień 2017 11:12 napisane przez Qafp

  sukces to przede wszystkim ciężka praca. Niczego nie dostaniemy za darmo, ani nic nam nie spadnie z nieba. Trzeba się wziąć do roboty i przestać narzekać i zwalać winę na los. Pozdrawiam!!

 • Link do komentarza Glam11 czwartek, 11 maj 2017 09:56 napisane przez Glam11

  Myśle, ze punkt 2 odnosi się nie tylko do odbiorców, ale też do siebie samego. Być uczciwym i zgodnym z samym sobą – to jest prawdziwy sukces.

 • Link do komentarza Anna piątek, 24 marzec 2017 12:23 napisane przez Anna

  każdy z nas może osiągnąć sukces, chociaż czasami zajmuje to wiele czasu i ludzie zniechęcają się zbyt szybko

 • Link do komentarza Kamil środa, 01 marzec 2017 10:47 napisane przez Kamil

  Sukces jest dla każdego z nas czymś innym, mysle że te rady można odnieść tez do innych stref naszego życia.

 • Link do komentarza hakuma niedziela, 08 styczeń 2017 14:38 napisane przez hakuma

  Ciekawy artykuł. Osobiście uważam jednak, że aby osiągnąć sukces trzeba zacząć od zmiany siebie, swoich przekonać i sposobu myślenia. Sam tak zaczynałem.

Skomentuj

Kalendarz

« Październik 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

NASI PARTNERZY