Blog


Jak być pewnym siebie - 6 sprawdzonych sposobów na nabranie śmiałości

Czytany 39735 razy

20/08/2015

 

 

„Czynnikiem umacniającym poczucie pewności siebie jest akceptowanie siebie jako wartościowej osoby", mawiał światowej sławy mówca Brian Tracy.

 

Czym właściwie jest pewność siebie? Jak można ją rozpoznać? Czy jest to coś z czym się rodzimy, czy może nabywamy ją wraz z życiowym doświadczeniem? Czy mamy na nią wpływ? Czy możemy ją kształtować, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Poczucie pewności siebie to jeden z ważniejszych wyznaczników naszej osobowości, który pozwala nam żyć w psychicznym i fizycznym dobrostanie. To spokojna i niezachwiana satysfakcja płynąca z tego, że rozpoznajemy i doceniamy naszą wartość. Kluczowym elementem zdrowej pewności siebie jest akceptowanie się za swoją niepowtarzalność oraz przekonanie, że jest się wartym tyle samo co każdy inny człowiek. Wszyscy ludzie mają bowiem jednakową, niemierzalną i niezmienną wartość wewnętrzną jako osoby. Wartości tej nie można ani zdobyć ani powiększyć poprzez działanie jakichkolwiek czynników zewnętrznych, np. przez to jak traktują nas inni ludzie.

Niestety zbyt często szukamy potwierdzenia pewności siebie w świecie zewnętrznym. Przykładamy ogromną wagę do tego co powiedzą inni, rozpaczliwie szukamy akceptacji oraz wsparcia dla naszych życiowych wyborów. Taka postawa wynika z faktu, że większość naszych przekonań, także te dotyczące pewności siebie, kształtuje się w okresie dzieciństwa. Od najmłodszych lat wmawia się nam, że pewność siebie może rosnąć lub maleć zależnie od okoliczności, w których się znajdujemy lub w zależności od tego co robimy. Trudno się dziwić, że w dorosłym życiu budujemy poczucie pewności siebie na czynnikach zewnętrznych takich jak: praca, wystawny styl życia, wpływowi znajomi. Ale kiedy z jakichś powodów zabraknie nam tych czynników, nasze poczucie pewności siebie odejdzie razem z nimi, bo na słabym fundamencie było zbudowane.

Na szczęście nie trzeba szukać aż tak daleko. Każdy z nas ma pewność siebie. W niektórych sytuacjach jest ona łatwo dostępna, w innych mniej. Są obszary, w których czujemy się swobodnie. Wtedy nasza pewność siebie jest absolutnie naturalna, stabilna i silna. Nie musimy w żaden szczególny sposób jej aktywować. A zatem wystarczy się nauczyć jak zastosować wrodzoną pewność siebie w sytuacjach, w których dotychczas jej nie wykorzystywaliśmy. Wyobraź sobie, że pewność siebie jest jak mięsień, który budujemy konsekwentnym wysiłkiem. Jeśli chcesz żeby Twoja pewność siebie była większa, musisz ją regularnie i konsekwentnie trenować. To oczywiście nie wydarzy się z dnia na dzień. Zwiększenie pewności siebie, jak każda inna zmiana, wymaga czasu. Warto jednak podjąć to wyzwanie, ponieważ raz wzmocniona stanie się Twoim motorem do działania, Twoją życiową energią.

 

Oto 6 sprawdzonych sposobów, dzięki którym nabierzesz pewności siebie

 

1. Świadome życie

Poznawaj świat, miej w sobie gotowość do ciągłego uczenia się i zmiany poglądów, akceptuj to czego zmienić nie możesz, żyj w kontakcie ze swoimi emocjami, wartościami, potrzebami oraz aspiracjami, bądź otwarty na zmiany.

2. Samoakceptacja

Bądź swoim najlepszym przyjacielem, dbaj o siebie, dobrze o sobie myśl, troszcz się o swoje odczucia i pragnienia, bądź świadomy swoich przewinień ale nie obwiniaj się zanadto.

3. Odpowiedzialność za siebie

Miej poczucie kontroli nad własnym życiem, dokonuj wyborów ze świadomością ich konsekwencji, nie unikaj odpowiedzialności, pamiętaj, że Twoje życie zależy wyłącznie od Ciebie, to Ty nim kierujesz- nie ślepy los, oznacza to, że ponosisz odpowiedzialność za realizację swoich marzeń oraz szczęście.

4. Asertywność

Dbaj o własne prawa i potrzeby, umiejętnie wyrażaj siebie nie krzywdząc przy tym innych, dbaj o nienaruszanie swoich granic i szacunek do samego siebie.

5. Życie celowe

Określaj i realizuj priorytety zgodnie z własnymi potrzebami i marzeniami, wykorzystuj swoje zdolności do osiągania zaplanowanych celów, obserwuj wyniki swoich działań i sprawdzaj czy prowadzą Cię tam, gdzie chciałeś dojść.

6. Spójność

Żyj w zgodzie ze sobą, z własnymi przekonaniami, wartościami i normami, zachowuj harmonię pomiędzy tym co mówisz i robisz, dbaj także o rozwój życia duchowego.

 

Nabieranie pewności siebie to proces, który wymaga czasu, ale już dziś możesz wykonać pierwszy krok, który zbliży cię do osiągnięcia celu...

 

A zatem…

 • Rób to co kochasz i co sprawia Ci przyjemność,
 • Uwierz w siebie i swoje możliwości,
 • Doceń własne zalety,
 • Dąż do wyznaczonych celów,
 • Dbaj o siebie i otaczaj się pozytywnymi ludźmi.

 

… a nawet nie zorientujesz sie kiedy Twoja pewność siebie stanie się nieodłącznym i naturalnym elementem wszystkich Twoich działań. 

7 komentarzy

 • Link do komentarza catcat środa, 20 czerwiec 2018 12:28 napisane przez catcat

  Dziękuję za cenną wiedzę na ten ważny temat. Musimy przestać porównywać się z innymi i uwierzyć, że jesteśmy tak dobrzy jak inni…..

 • Link do komentarza Martax poniedziałek, 14 sierpień 2017 11:09 napisane przez Martax

  cały czas brakuje mi pewności siebie, szczególnie kiedy chodzi o sprawy zawodowe. Myślę sobie, że ma to źródła w moim dzieciństwie, mama rzadko mnie chwaliła, ciągle krytykowała. Chciałabym się zmienić, stać się bardziej pewną siebie, od dzisiaj zaczynam, ściągnęłam już aplikację 

 • Link do komentarza woclaw sobota, 29 lipiec 2017 23:36 napisane przez woclaw

  Bardzo trafne punkty, dzięki pewności siebie naprawdę wiele zyskujemy więc warto nad nią popracować :)

 • Link do komentarza Grzesiek środa, 19 lipiec 2017 05:09 napisane przez Grzesiek

  Pewność siebie nie przychodzi tak łatwo jak nam by się to wydawało. gdy byłem małym dzieckiem nie było nikogo w moim otoczeniu kto by mi wpoił takie wartości jak pewność siebie, rodzice zajmowali się wyłącznie sobą codzienne kłótnie awantury domowe nieustanna tułaczka z rodziną po świecie ponieważ nie mieliśmy własnego miejsca na ziemi nauczyła mnie i wpoiła brak pewności siebie oraz odrzucenie i niechęć do samego siebie obwiniałem się za wszystko to zawsze ja byłem ten najgorszy ten brzydki stojący w kącie bez własnego zdania. Ale teraz jestem dorosły mam 22 lata, może nie za dużo ale wiem co jest dla mnie dobre wiem jak się zachować jestem pracowity uczciwy oraz szanuję innych ludzi bez względu na to kim są i ile mają pieniędzy ponieważ sam przeżyłem koszmar w dzieciństwie gdy dorosłem na wszystko zapracowałem sam zrobiłem prawo jazdy kupiłem auto jakiś czas temu kupiłem własne mieszkanie mam dobrze płatną stałą prace lecz nadal do pełni szczęścia brakuje mi tej jedynej może i ją kiedyś spotkam na to liczę. Ale jedno jest pewne na pewność siebie jak na wszystko co w życiu osiągnąłem musiałem ciężko pracować. bo nie osiągnie się pewności siebie z dnia na dzień tylko do wszystkiego potrzeba czasu i dystansu. Pozdrawiam serdecznie Grzesiek ;)

 • Link do komentarza ona88 czwartek, 11 maj 2017 09:55 napisane przez ona88

  Mądre rady i mądry tekst! Pozdrawiam

 • Link do komentarza Czarny piątek, 24 marzec 2017 12:25 napisane przez Czarny

  Kiedy byłem młodszy, byłem bardzo nieśmiały, wstydziłem odezwać się na lekcji, porozmawiać z koleżanką która mi się podobała. Kiedy poszedłem na studia zacząłem interesować się psychologią i rozwojem osobistym, czytać artykuły itp. Rozpocząłem pracę nad sobą, która trwa do dziś – już nie wstydzę się odezwać, zaprosić dziewczyne do kina czy na kolację.

 • Link do komentarza ulka środa, 01 marzec 2017 10:46 napisane przez ulka

  pewność siebie często przychodzi z wiekiem, kiedy wiemy już, że jesteśmy w czymś dobrzy, znamy swoje mocne strony i swoja wartość. W pewnym wieku przstajemy przejmować się opinią innych ludzi i mamy odwagę robić to na co mamy po prostu ochotę. Tak ja to widzę :)

Skomentuj

Kalendarz

« Listopad 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

NASI PARTNERZY